העוגן הבריטי של מורי ארקין: ישקיע בנדל"ן מחוץ ללונדון

לכלכליסט נודע כי ארקין אחזקות התחייבה להשקיע 10 מיליון ליש"ט בסגירה הראשונה של קרן שמנוהלת על ידי גוף השקעות הנדל"ן האירופי טרינובה

מורי ארקין מרחיב את השקעות הנדל"ן שלו בבריטניה ומהמר על הערים שמחוץ ללונדון. ל"כלכליסט" נודע כי ארקין אחזקות של משפחת ארקין סיכמה על התחייבות השקעה של 10 מיליון ליש"ט בסגירה הראשונה של קרן השקעות נדל"ן בבריטניה. ההתחייבות להשקעה היא כמשקיע עוגן, והקרן מנוהלת על ידי טרינובה (Trinova) — גוף השקעות אירופי שמתמחה בניהול השקעות נדל"ן, בעיקר בתחום המשרדים בבריטניה. 

חברה, שהוקמה בסוף 2010 ושהמטה שלה ממוקם בלונדון, מנוהלת על ידי שלושת השותפים הבכירים ליינוס פורסברג, סם רסולי ואדמונד קוסטלו. שני הראשונים ניהלו בעבר השקעות עבור חברת שירותי הנדל"ן המסחרי CBRE, וקוסטלו ניהל את פעילות הנדל"ן של בנק אוף אירלנד. טרינובה ביצעה בעבר השקעות יחד עם בית ההשקעות פסגות, חברת הביטוח מגדל וארקין אחזקות.

לונדון לא מחכה, גלזגו ומנצ'סטר כן

הקרן החדשה מתכוונת לאתר הזדמנויות השקעה בעיקר במנצ'סטר, ברמינגהאם, לידס, בריסטול, אדינבורו וגלזגו — שווקים שמתאפיינים בשיעורי תפוסה גבוהים ובמחירי שכר דירה יציבים יותר בהשוואה לשוק המשרדים בלונדון. בבריטניה ישנם שלושה סוגים של משרדים ובנייני משרדים המחולקים לדירוג איכות. Grade A האיכות הגבוהה ביותר, Grade B ו־Grade C, הפחות איכותיים. בשנים האחרונות, לאור היעדר בנייה חדשה של נכסי משרדים בערים אלו, לצד הסבה של בנייני משרדים ברמת Grade B לטובת פרויקטי מגורים ומעונות סטודנטים, חלה עלייה מתמשכת בשיעורי התפוסה ובשכר הדירה. לכן קיים מחסור בהיצע שטחי משרדים ברמת Grade A היוקרתיים.

ניצול חולשת הקרנות הפועלות בבריטניה

לחלק מהקרנות הפועלות בבריטניה יש קשיי נזילות. לחלקן השקעות משמעותיות בתחום המרכזים המסחריים שספג פגיעה קשה במיוחד בשנים האחרונות, זאת לצד אי־הוודאות והחששות הכלליים בבריטניה בשל הברקזיט. בטרינובה סבורים כי הקשיים של הקרנות הללו הובילו ליצירת הזדמנויות השקעה אטרקטיביות בשווקים אלה. בכוונת הקרן להשקיע, בהתאם למדיניות של טרינובה, בנכסי משרדים Grade A, שמושכרים לכמה דיירים יציבים, לתקופות של שלוש עד חמש שנים. הקרן שואפת לבצע רכישות בשיעורי תשואה של 7% ומעלה ובמינוף של עד 60%.

עד כה פנתה טרינובה רק למשקיעים פרטיים, שארקין הוא אחד מהם. בחודשים הקרובים בכוונת טרינובה לגייס כספים גם מגופים מוסדיים. לפני כמה שבועות השלימה טרינובה רכישת בניין בגלזגו תמורת 14.7 מיליון ליש"ט, ביחד עם אחד ממשקיעי הקרן. מחיר העסקה משקף תשואה של 8.3%.

ארקין אחזקות מנוהלת על ידי ניר ארקין, בנו של מורי, והיא פעילה בהשקעות בנדל"ן בחו"ל זה שש שנים. ארקין אחזקות מנהלת פורטפוליו מגוון של למעלה מ־20 השקעות. תיק הנדל"ן של ארקין מתפרס על פני שש מדינות שונות בצפון אמריקה ואירופה ובסקטורים שונים, בהם משרדים, מולטיפמילי, מעונות סטודנטים, מסחר ואחרים. פעילות הנדל"ן של ארקין מנוהלת כיום על ידי נמרוד בר, אשר שימש בעבר כמנהל מחלקת השקעות הנדל"ן הבינלאומיות של מגדל ביטוח. לפני כשנה הצטרף לצוות הנדל"ן גיא טובר ששימש כמנהל השקעות נדל"ן בהראל ביטוח.

מקורה הכתבה בכלכליסט

כתבות נוספות מהמגזין

דילוג לתוכן