למי מומלץ לעשות יישור שיניים

יישור שיניים מטרתו לאפשר לאדם ליהנות ממראה תקין של הפה, כאשר שיניים שצומחות בצורה עקומה מפריעות הן לאסתטיקה וכתוצאה מכך לדימוי העצמי- ובמקרים קשים אפילו פוגעות בתפקודים כגון יכולת אכילה או דיבור תקינים. פעולות של יישור שיניים מומלצות עבור כל מי ששינוי ויישור של מנשך הפה, יסייע לו לשפר את הדברים הללו.

האם ישנו קהל יעד עיקרי לטיפולי יישור לשיניים?

זה נכון שהרוב המכריע של האנשים שעוברים יישור שיניים הם ילדים ומתבגרים, אך ישנם גם מבוגרים שבוחרים לעבור את התהליך, על כל שלביו המורכבים. מכיוון שהתעקמות המנשך בפה יכולה להיגרם הן מסיבות התנהגותיות כמו מציצת אצבע ומוצץ, והן מבעיות של גנטיקה שמחמירות עם השנים- ניתן בהחלט להגיד כי קהל היעד של טיפולי היישור לשיניים הוא מגוון מאוד, הן מבחינת גילאים והן מבחינת מורכבות הבעיה הקיימת בפה.

האם כדאי להמתין עד שכל השיניים הקבועות יצמחו?

מורכבות הטיפול עלולה לגדול בגלל חומרת המקרה המדובר, ובנוסף לכך בשל גילו. ככל שהאדם מתבגר- ישנו סיכוי גדול לכך שיזדקק לטיפול ארוך ומסובך יותר. ישנו מיתוס שאומר שחבל לטפל בפה של ילד, אשר יש לו עדיין שיני חלב, כי לכאורה השיניים הקבועות הן אלו שקובעות את הצורה הסופית של הפה ואין בכך טעם. אך חשוב להבין שדווקא ההפך הוא הנכון- שיני החלב אמנם קטנות, נושרות ומתחלפות לשיניים קבועות וגדולות יותר, ורק אז נשלמת התפתחותו של המנשך הסופי של הפה. אך ככל שאבחון של בעיות קיימות, כמו גם בעיות פוטנציאליות- יקרה בגילאים מוקדמים, כך הטיפולים שהילד יזדקק להם יהיו פשוטים, והתהליך כולו יהיה קצר הרבה יותר.

כיצד יישור שיניים בגיל צעיר יכול לסייע למניעת בעיות עתידיות?

ישנם מקרים בהם ניתן יהיה אפילו למנוע מראש טיפולים כמו עקירות אצל מבוגרים, בזכות טיפולים פשוטים למדי של יישור שיניים בגיל צעיר. דוגמה לכך היא הפלטה, אותה מתאימים עבור ילדים הנמצאים בשלב שבו בפיהם ישנן גם שיניים קבועות וגם "שיני חלב". בשלב זה של החיים ניתן עדיין "לעצב" את המנשך, והפלטה מסייעת לפנות מקום עבור השיניים הקבועות העתידות לצמוח. הפלטה בעצם מסייעת לייצר מנשך תקין ומרווח, וכך תיתכן מניעה של עקירת שיניים בבגרות, בגלל שיניים קבועות שצמחו ואין להן מקום במנשך. מעקב שוטף וליווי אורתודנטי של ילד, תוך המלצה על יישור שיניים פשוט בצעירותו, יכול לתקן בקלות בעיות ולמנוע יישור שיניים בדרכים מורכבות- כולל ניתוחים שונים- בגילאים מבוגרים.

כתבות נוספות מהמגזין

דילוג לתוכן